شبیه سازی جریان داخل لوله در CFX قسمت اول

برای مدلسازی با نرم افزار  CFX ابتدا باید هندسه ی مدل مربوطه در نرم افزاری خاص مثل Gambit  یا Solid Work و یا Inverter ساخته شده و سپس به داخل نرم افزار Import  شود. علاوه بر این چنانچه از طریق Workbench وارد نرم افزار شوید و ماژول نرم افزار CFX را وارد کنید ، می توانید از امکانات مدل سازی با   Design Modeler نیز استفاده کنید. البته Design Modeler  را می توان به تنهایی نیز بالا آورد و هندسه مورد نظر را در آن طراحی کرد. در شکل (1)، محیط Workbench و ماژولCFX که از پنجره ی ماژول های مختلف انتخاب شده است به نمایش گذاشته شده است.

 

شکل (1)- محیط کلی نرم افزاز Workbench، ماژول مربوط با نرم افزار CFXنشان داده شده است

design modeler

چنانچه بخواهید مدل سازی هندسه را با  Design Modeler    ماژول نرم افزار CFX انجام دهید، ابتدا مدل دوبعدی خود را در محوری خاص (XYیا YZ) کشیده و سپس برای تبدیل به مدل 3 بعدی، از دستورات درون نرم افزار DM استفاده می شود. برای مثال برای مدل سازی یک لوله به طول 30 سانتی متر، ابتدا صفحه ی مورد نظر را انتخاب کرده و سپس مدل 2 بعدی را به صورت Sketch  کشیده و مدل مربوطه را Extrude  می کنیم. در شکل (2)، شمایی از طرح اولیه لوله در DM نشان داده شده است:

 

 

شکل (2) ، محیط کلی DM نمایش داده شده است ، دایره ای به صورت یک طرح اولیه در آن کشیده شده است.

 

 

شکل (3)، Extrude کردن مدل دوبعدی به صورت سه بعدی

 

پس از ساخت هندسه ی مورد بررسی ، که به اختصار توضیح داده شد، از DM خارج و دوباره وارد Workbench شده  و در  قسمت بعدی هندسه ی مورد نظر را مش می زنیم. در شکل (4) مش مورد نظر نشان داده شده است.

 

شکل (4) ، زدن مش برای هندسه ی لوله

 

پس از زدن مش به هندسه ی مورد نظر، برای هر سطح باید نامی خاص را تعیین کنید، همان طور که در شکل (5) نشان داده شده است. بر روی گزینه ی Create Named Selection  رفته ، و اسمی را برای هر سطح انتخاب کنید. اینکار برای تعیین شرایط مرزی توسط نرم افزار بکار می رود.

 

 

شکل (5) ، برای ایجاد شرایط مرزی هر سطح باید در نرم افزار به نامی خاص شناسایی شود

 

انجام پروژه شبیه سازی با نرم افزار CFX پذیرفته می شود.

 

دسته ها: نرم افزار CFX

دیدگاه های بازدیدکنندگان

سید رضا جعفری 14 آبان 1395 - 18:35

سلام من برای مدل کردن سد و مخزن، جهت اعمال اندرکنش یا fsi مجبورم به این قسمت cfx وصل بشم میتونین کمکی کنید برای این قسمت؟
به ایمیلم جواب بدین

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.