جزوه آموزشی تهویه مطبوع

جزوه تهویه مطبوع حاضر که جهت دانلود قرار داده شده است، شامل فصل های مربوط به درس دانشگاهی تهوه مطبوع و حرارت مرکزی در رشته مهندسی مکانیک با گرایش حرارت و سیالات است.

مطالب مندرج در این جزوه آموزشی به تبیین اصول حاکم بر طراحی سیستم های تهویه مطبوع و حرارت مرکزی ، روش محاسبه بارهای حرارتی و برودتی و شناخت اجزای اصلی این سیستم ها میپردازد

معنی تهویه مطبوع

 عبارتست از انجام عملیاتی روی هوا تا بتوان شرایط هوای محل مورد نظر را برای زیستن، کار کردن و یا عملیات صنعتی معینی، راحت و بهداشتی کرد و این امر سبب می شود شرایط هوا طبق روش خاصی بصورت اتوماتیک ثابت بماند و یا تغییر کند. تهویه مطبوع شاخه ای از تاسیسات در مهندسی مکانیک است که با توجه به عملکرد و کاربری سیستم های مختلف در این زمینه، دارای تنوع بالایی است.

بطور کلی تهویه مطبوع مجموع عملیاتی است که بر روی هوا انجام میشود تا آن را برای افرادی که در ان محیط حضور دارند ، راحت جلوه دهد. 

بدین منظور مجموعه ای از پارامترها در نظر گرفته میشوند و با توجه به تجهیزاتی که در دسترس هستند، طراحی مناسب برای سیستم تهویه ساختمان انجام می شود.

اهمیت تهویه مطبوع

شرایط محیط زیست انسان، تاثیر مستقیمی بر چگونگی حالات روانی، فیزیکی، نحوه انجام کار و بطور کلی تمام رفتارهای زندگی او دارد. از آنجائیکه بخش عمده ی زندگی بشر امروزی در داخل ساختمان می گذرد، ایجاد شرایط مطلوب زیست محیطی در ساختمان، خواه محل کار باشد، یا منزل و غیره، دارای اهمیت بسیاری است که مهمترین بخش آن تهویه مطبوع برای ساکنین ساختمان، با توجه به نوع فعالیت آنهاست.

عوامل هوا در تهویه مطبوع

عوامل مختلفی در تهویه مطبوع مورد بررسی قرار میگیرند که عبارتند از:
درجه ی حرارت (Temperature)

، رطوبت هوا (Air Moisture)،

سرعت وزش هوا (Air Velocity)،

صاف کردن و پالایش هوا از گرد و خاک (Air Filtering)،

پاکی هوا با از بین بردن باکتریها (Air Sterilization)

و همچنین از بین بردن بو و گازهای سمی. در این مورد درجه ی حرارت موثر عامل اصلی و بقیه جز شرایط فرعی محسوب می شوند.

جهت دانلود جزوه تهویه مطبوع کلیک کنید

 

جهت دانلود پروژه تهویه مطبوع ساختمان  طبقه باکریر کلیک کنید

 

جهت دانلود پروژه تهویه مطبوع ساختمان  4 طبقه

 

برچسب ها: تهویه مطبوع

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.